Uchwyty do listwy

   Zazwyczaj listwy prowadzące do tynków są przyklejane do ściany zaprawą tynkarską. Wyjątkowy system do tynkowania ścian pozwala natychmiast zacząć pracę, nie czekając na wyschnięcie listew, maksymalnie oszczędzając zaprawę tynkarską. UDL (uchwyt do listwy) służy do pracy z metalową listwą
w standardowym rozmiarze.
Przypomnij sobie jak jeszcze niedawno zamiast dybli wbijano kołki drewniane.
Tradycyjny sposób montażu listew ustępuje nowoczesnej technologii.

(uchwyt do listwy) służy do pracy z metalową listwą
  • Sporo czasu zajmuje przygotowanie zaprawy, a potem mycie narzędzi;
  • Pomieszczenie, w którym montujemy, powinno być suche i ciepłe;
  • Bez określonych umiejętności trudno jest dokładnie zamontować listwy na zaprawę tynkarską lub klejową;
  • Listwy trzymają się nie mocno, czesto odpadają;
  • Dopóki nie wyschnie zaprawa, nie możemy zacząć tynkowanie od razu po montażu listew;
  • Nie możemy montować listwy na zaprawę gipsową w pomieszczeniach z zwiększoną wilgotnością (łazienkach) i przy tynkowaniu fasady.

TYNKOWANIE Z ZASTOSOWANIEM UDL

Proces montażu listwy prowadzącej do tynków staje się o wiele łatwiejszy, jeżeli użyjemy niedużego plastikowego elementu, który pozwala bez większego wysiłku i umiejętności zamontować listwę szybko i precyzyjnie. Montaż listew jest idealny, szybkość o 4 razy większa i tynkowanie możemy zacząć od razu po wypoziomowaniu. Owa technologia pozwala regulować poziom listew tak, aby grubość tynku była minimalna. Jeżeli dobrze zamontujemy listwy, to zaoszczędzimy około 2 m³ zaprawy tynkarskiej, i to tylko w zwykłej kawalerce.

Instrukcja montażu:

  • Na ścianach, w miejscach montażu listew tynkarskich, wiercimy 4-5 otworów o szerokości 6-10 mm i głebokosci 50-60 mm w zależności od dybli i struktury ściany;
  • Do otworów wkładamy dyble 6*30 i wkręcamy zwykłą śrubę o długości 45 mm, lub innej, jeżeli grubość tynku i nierówność ściany jest większa;
  • Łby śrub wyrównujemy na jednym poziomie za pomocą poziomnicy lub żyłki;
  • Na śruby zakładamy uchwyt do listwy, montujemy listwę i mocujemy korkiem.

Nie sprzedajemy uchwytów do listew prowadzących do tynków w zestawie z dyblami i wkrętami, bo w zależności od typu i nierówności ściany rozmiar dybla będzie się różnił. Na przykład, 6 mm kołek nie będzie się trzymał w ścianie z bloczków silikatowych.

Szybkość montażu uchwytów do listew:
Jeżeli jesteś zawodowym tynkarzem, to szybciej raczej nie będzie. Możesz przez cały dzień montować listwy, a następnego dnia tynkować. Ale jeżeli chcemy otynkować tylko jedną ścianę lub pokój, to możemy wygrać z czasem dzięki temu, że nie trzeba rozcieńczać zaprawy, myć narzędzi i czekać, aż zaprawa stwardnieje. Uchwyty i młot udarowy może udźwignąć jedna osoba, nie ma konieczności nosić worków z tynkiem. Jeżeli nie jesteś specjalistą, to czas montażu uchwytów na zaprawę gipsową wielokrotnie się zwiekszy, bo nie masz wprawy i efekt końcowy nie będzie idealny.
Z własnego doświadczenia (opinia zawodowego tynkarza):
Tynkarze zazwyczaj zawyższają grubość warstwy o 1-2 cm, ponieważ jest ważne likwidować wszelkie nierówności na ścianie. Montują skrajne listwy, sprawdzają sznurkiem i jeżeli grubość warstwy nad nierównościami wynosi 1-2 cm, żaden tynkarz nie będzie przestawiał listwy.
Jeżeli montujemy za pomocą wkrętów, to możemy maksymalnie wypoziomować i uzyskać minimalna warstwę tynku.
Pytania o sztywność konstrukcji:
Listwy dobrej jakości, zamontowane na 5-6 uchwytów przy wysokości ściany do 3 m, (na odległości 50 cm jedna od drugiej) trzymają się mocno. Niektórzy producenci robią listwy z cienkiej blachy, które wyginają się niezależnie od tego, jak są zamontowane. Aby wyeliminować ten problem musimy najpierw wbić zaprawę szpachlą pod listwę, a już potem pomiędzy nimi i wyrównywać. Nawet cienkie listwy w tym przypadku nie będą się wyginać.
À propos grubości tynku:
Jeżeli ściana jest idealnie równa, co bardzo rzadko się zdarza, to w miejscach montażu uchwytów robimy nieduże zagłębienia, by zainstalować listwy na scianie. Wtedy listwa będzie dotykała ściany i warstwa tynku będzie minimalna. Jeżeli zaś ściana jest krzywa, to znajdujemy najbardziej wystającą część, zaznaczamy ją i nie montujemy listwy w tym miejscu, a obok.
Taśma perforowana i inne zamienniki:
Niektórzy twierdzą, że możemy zamontować listwy za pomocą taśmy perforowanej lub kawałków blachy. Owszem, kiedyś tak się czyniło, z braku laku. Ale listwa i tak wisi i trzeba ją osmarować gipsem. Każdy wybiera ten sposób, który mu się podoba.
Koszty montażu UDL:
Przy wykorzystaniu tego systemu najwięcej zyskamy na tym, że warstwa tynku będzie minimalna i zużycie zaprawy tynkarskiej się zmniejszy. Jak zmniejszymy warstwe nawet o 1 cm, to na każdym metrze kwadratowym zaoszczędzimy przynajmniej połowę opakowania. Jeżeli pomnożymy to na powierzchnię ścian całego mieszkania, to otrzymamy, że na ścianie 6*3 m² oszczędzamy nawet 9 opakowań tynku.
Wybór jest oczywisty nawet dla tych, którzy się nie znają na budowie i mówi sam za siebie. Zadzwoń, zamów i zostaw swoją opinię.

12345
Loading...